Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 16:24
 
Ahmet ÖZKEN 'KEMALPAŞA İÇİN GELİYORUZ'
Dergimizin bu sayısında kapağımızda konuk ettiğimiz Cumhuriyet Halk Partisi Kemalpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Özken ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Aday adaylığı döneminde Kemalpaşa’nın demografik, ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına bağlı sorun ve ihtiyaçları belirlediklerini ifade eden Özken, yapılması gerekenleri belirleyip, projelerini hazırladıklarını ifade etti.
SİYASET Haberi
Ahmet ÖZKEN 'KEMALPAŞA İÇİN GELİYORUZ'

AHMET BEY, ÖNCELİKLE KISACA KENDİNİZİ TANITABİLİR MİSİNİZ?
1800’lü yıllardan beri, 7 kuşaktır Kemalpaşa topraklarında yaşayan bir ailenin ferdiyim. Ön lisans eğitimimi Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Meslek Yüksek Okulu “Gümrük İşletme” bölümünde, lisans eğitimimi Anadolu Üniversitesi “Maliye ” bölümünde, yüksek lisans eğitimimi ise Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dış Ticaret bölümünde “E-gümrük Uygulamaları ve Dış Ticarete Etkileri” konulu tezi tamamladım. Türkiye'nin doktoralı en genç gümrük müşaviriyim. 1996 yılından bu yana dış ticaret ve gümrük sektöründe çalışıyorum. Halen kurucusu olduğum Özken Gümrük Müşavirliği ve Özken Akademi ve  Danışmanlık’ta çalışmalarımı sürdürüyorum. Bugüne kadar  75 ilde 30 binden fazla kişiye seminer ve eğitimler verdim. Öğretim görevlisi olarak Ege, Dokuz Eylül ve Yaşar Üniversitelerinde öğrencilere “dış ticaret ve gümrük mevzuatı” konuları üzerine dersler veriyorum. Aynı zamanda iyi bir sivil toplumcuyum. Ege Bölgesi Sanayi Odası 60. Komite Başkanı ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Koordinasyon Kurulu üyesiyim.  Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, KİTVAK Mütevelli Kurulu üyesiyim. Evli ve iki kız çocuk babasıyım. 

GERİDE BIRAKTIĞIMIZ ADAY ADAYLIĞI SÜRECİNDE NE GİBİ ÇALIŞMALAR YAPTINIZ?
Ben ve ekibim aday adaylığı sürecim öncesi profesyonel anlamda çok ciddi çalışmalar yaptık. Kemalpaşa’nın röntgenini çektik. Kemalpaşa’da bilimsel metodlarda dayanan bir anket çalışması yaptırdık. Bu çalışmada "2004 yılından bu yana yapılan genel ve yerel seçimlerde Kemalpaşa’daki oy oranları neler, hangi sandıkta hangi mahallede hangi köyde hangi partiye oy çıkmış, seçmen dağılımları nasıl olmuş, bizim oradaki demografik yapımız nasıl, Kemalpaşa hangi bölgelerden göç almış,  göç eden vatandaşlarımız hangi mahallelerde yaşıyor, o mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın oy tercihleri neler?" gibi soruların cevaplarını aldık. Kemalpaşa'nın en önemli sorunları,  çözüm önerilerini vatandaşamıza sorduk. Onların nasıl bir belediye başkanı görmek istediğini mercek altına aldık. Dolayısıyla elimizde bir reçetemiz oldu. Bu reçeteden sonra elde ettiğimiz veriler ışığında ekibimizle sorunları çözmek için hazırız. Arkamızda bizimle  hareket eden, bu işe gönül vermiş dostlarımız var. Zaten Kemalpaşa CHP İlçe örgütünde, Kadın ve Gençlik kollarında inanılmaz bir enerji var. "Mart’ın sonu bahar" dediğimiz 1 Nisan sabahında Cumhuriyet Halk Partisi belediyeciliği ile uyanacağına inanan, bunun için ciddi anlamda enerjisini sahalarda koşturarak harcayan, sahada her insana dokunmaya çalışan insanlar ile birlikteyiz. 

SİZİNDE GÖZLEMLEDİĞİNİZ VE YAPILAN ANKET ÇALIŞMASI SONUCU ORTAYA ÇIKAN SONUÇLARA GÖRE KEMALPAŞA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNLARI NELER?
Kemalpaşalılara göre ilçenin en büyük sorunu altyapı ve kanalizasyon. Bunun arkasından yol, kaldırım ve parke hizmetlerinde yaşanan sorunlar ile çöp ve temizlik sorunları geliyor. İlçenin en önemli sorunlarından birisi de trafik. Küçücük Kemalpaşa diyoruz ama aslında yüzölçümü olarak birçok ilçeden büyüğüz. Hatta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 6-7 tane ilden bile büyüğüz. Trafik sorunumuzun olmaması gerekiyor. Bu trafik sorununa çözüm noktasında yapmış olduğumuz çalışmalar var. Avrupa’da ve Dünya’da bunun birçok örnekleri var. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bugüne kadar yurt dışında 50’ye yakın şehre gidip oraları inceleme şansım oldu. Oralarda belediyeciliğin nasıl çalıştığına dair gözlemlerimi yapma şansım oldu. Yaşam standartları yüksek olan insanların, nasıl bir belediyecilik ile yönetildiğini, bu yönetimin o insanlara nasıl katkılar sağladığını görüp Kemalpaşa özelinde neler yapabileceğimiz yönünde bir çalışma hazırladık. Kemalpaşa’da yaşayan 115 bin insanımız, 75 bin seçmenimiz var. Biz onların tamamını kucaklayıcı bir belediyecilik anlayışı ile projelerimizi şekillendirdik. Kemalpaşa’nın internet  altyapısı oldukça zayıf. Bizim fiber optik internet kullanmamız gerekiyor. Ama maalesef onun altyapı çalışmaları yapılmadı. Elektriklerimiz kesilir. Kaçıncı yüzyıldayız elektriklerimiz niye kesiliyor diyor vatandaşlarımız. Bunlar aslında çözüleebilecek şeyler. 

GÖREVE GELİRSENİZ NASIL BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINIZ OLACAK?
Biz göreve göreve gelmeden dahi iki ayrı ekiple birlikte çalışacağız. Birinci ekibimiz vatandaşlarımızın sorunlarını bire bir olarak tespit edecek, çözüm noktasında ise arka tarafta diğer ekimiz sorunları çözmeye çalışacak. İlk bir yılımızda şu anki mevcut yönetimden memnun olmayan vatandaşlarımızın memnuniyetsizliklerini gidereceğiz. Günlük problemlerini çözebilmek adına bir ekibimiz sürekli çalışacak. Biz şu anki belediye ve vatandaşlarımızın arasında bir iletişimsizlik olduğunu görüyoruz.  Bir takım kararlar alınırken vatandaşlarımızın yorumları ve önerilerinin alınması gerekiyor. O iletişimsizliğin kaldırılması gerekiyor. Bir diğer ekibimizde projelerimizin gerçekleşmesi ile ilgili çalışmaları gerçekleştirecek. Örgütsel çalışmaları geçmiş yıllarda yapmış ve bunu belediye özelinde de yapabilecek bir ekibe sahibiz. 

GERÇEKLEŞTİRMEYİ HEDEFLEDİĞİNİZ PROJELERİNİZ NELER?DÜNYA BİZİ TANIYACAK
Öncelikle dünyanın en güzel kirazlarının yetiştiği ilçemizin bu özelliği ön planda olmak üzere tanıtımını sağlayacağız. Kiraz festivallerimiz uluslararası bir boyuta taşınacak. Boncuğuyla ünlü Nazarköy’ün tüm dünyaya tanıtımı için marka çalışmalarımız olacak. Profesyonel organizasyonlar ile uluslararası festivaller düzenleyerek Kemalpaşamız’a daha çok turist gelmesini sağlayacağız.

KİRAZIMIZI DÜNYAYA SATACAĞIZ
En önemli projelerimizden birisi de tabiî ki kirazımız. Kirazımızın fason üretilmesi yerine bu değerimizi markalaştırıp bütün dünyanın aradığı bir ürün haline getireceğiz. Belediye olarak yapacağımız girişimler ile çiftçilerimiz dünya pazarlarına direkt olarak satış yapabilecek hale gelecekler. Eğitimler verip, soğuk hava depoları ve paketleme tesisleri ile çiftçilerimizin aracısız olarak ihracat ve satış yapmalarını sağlayacağız.  Bu sayede çiftçilerimiz şu anki kazançlarından 3-4 kat daha fazla kazanabilecekler. 

LOJİSTİK ÜS HAYATA GEÇECEK
İlçemiz içerisindeki 650’ya yakın lojistik ve sanayi firmasının ihracatlarını arttıracak ve maliyetlerini düşürecek olan “Lojistik Köy” modelini hayata geçireceğiz. Avrupa’da birçok ülkede onlarca örneği bulunan bu model bölgemizin kalkınmasını sağlayacaktır. 

KEMALPAŞA’YA BEDAVA ELEKTRİK
Geniş ve düz havzalı olan, bol güneş alan ilçemizde Güneş Enerjisi Panelleri kurulması sayesinde ilçenin elektrik ihtiyacı bedava karşılanacaktır. Enerji fazlası ise satılarak belediyeye ek gelir sağlanacaktır. 

KEMALPAŞA’NIN ÜNİVERSİTESİ OLACAK
İlçemiz sınırları içerisinde “iş garantili” bir üniversite veya enstitü kurulacaktır. İlçemizde ki sanayi firmaları ile özel anlaşmalar yapılarak onların ihtiyaçları doğrultusunda özel çalışanlar yetiştirilmesi ve bu firmaların bünyesinde çalışmaları sağlanacaktır. Öncelik ise Kemalpaşalı gençlere verilecektir. 

ÇOCUKLARIMIZIN DEDİĞİ OLACAK
Her okuldan birkaç çocuk temsilci seçeceğiz ve Çocuk Meclisi kuracağız. Bu meclis ile çocuklarımızın sorunları dile gelecek ve çözüm yolları aranacak.

İŞLEYEN KENT KONSEYİ
Kent konseyleri günümüzde var. Ancak işlerliği tartışılıyor. Kemalpaşa’da bu olmayacak. Kemalpaşa Kent Konseyi, tam anlamıyla işleyen, Kemalpaşa’ya yön verip, kalkınmanın önünü açan, tarımdan sanayiye, eğitimden sanata, spordan soluduğumuz havaya kadar her işin içinde olacak.

HÜNERLİ KADINLAR EL İŞLERİNİ DÜNYAYA SATACAK
İlçemizde kadınlarımız ve gençlerimiz için enstitüler yapılandırıp tesis edilecek. Bu enstitülerde özellikle kadınlarımızın meslek sahibi olmaları sağlanarak kendi el işçilikleri ile ürettikleri ürünlerin belediyemiz aracılığı ile yurt içi ve yurt dışına satışları gerçekleştirilecek.

SPORA DESTEK OLACAĞIZ
Sağlıklı nesiller yetiştirebilmek adına spora sporcuya yatırımlar yaparak Kemalpaşa’yı başarılı bir spor şehri yapmak için çalışacağız. Bugüne kadar ilçemizde ki spor kulüplerine sağladığımız destekleri gerek tesis gerek imkân anlamında belediye olarak daha yukarılara taşıyacağız.

DERNEKLERİMİZ İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ
İlçemizde faaliyet göstermekte olan derneklerimize her zaman destek olacağız. Projelerimizi gerçekleştirirken vatandaşlarımızla yaptığımız istişarelerde derneklerimizin de fikirlerini alacağız. 

KEMALPAŞA’NIN KİRAZINA AYRI BİR ÖNEM VERDİĞİNİZİ BİLİYORUZ. SON OLARAK ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NE KİRAZ İLE İLGİLİ OLARAK BİR ZİYARETİNİZ OLDU. BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
Çin Halk Cumhuriyeti’nde ciddi bir kiraz alıcısı var. Potansiyel oldukça yüksek. Oradaki pazara şu an Şili ve Avustralya hâkim. Kemalpaşamızın kirazını, zeytinyağını ve yöremizin ürünlerini pazarlamak ve tanıtmak amacıyla Çin’e gittik. Oldukça verimli geçen bir seyahat oldu. Kirazımızı tanıtmaya yönelik hazırladığımız kataloglarımız ile ciddi tanıtımlar yaptık. Özellikle Hong Kong’ta kiraz alıcılarımız ile ilgili güzel çalışmalar yaptık. Nisan ayından itibaren ilk kirazların çıkmasıyla deneme siparişlerini göndermeye başlayacağız. Eğer sıkıntı olmazsa ki ben kuracağımız sistemle herhangi bir sorun olmayacağına inanıyorum, yoğun bir şekilde ihracatımızı gerçekleştireceğiz. Çin gecen yıl itibariyle sadece Şili’den 180 Bin ton kiraz almış. Biz bunun neresindeyiz? Hiçbir yerindeyiz maalesef. Biz sadece Avrupa birliğine ve Rusya’ya ihracat yapıyoruz. Maalesef Kemalpaşa’da da kiraz ihracatı yapan çok az şirketimiz var. Bizim buradaki asıl amacımız üreticiyi ve çiftçiyi kalkındırabilmek. Çiftçimizin ürünlerini bu yurt dışı pazarlarında satarak, emeklerinin karşılığını fazlasıyla almasını sağlamak. Kemalpaşa’da üreticilerimizin ve çiftçilerimizin yaşadığı sorunları biliyoruz. Kemalpaşa’nın kirazının ne kadar özel ne kadar güzel ve özel olduğunu da biliyoruz. Yaşadığımız yarım kürede kirazın ilk çıktığı yer Kemalpaşa. Biz bunu nasıl daha iyi yere getirebiliriz, özellikle uzak doğuda kirazımızı nasıl satabiliriz derdiyle Çin’e gittik. Ege İhracatçılar Birliği bünyesinde gerçekleşen bu çalışma oldukça verimli geçti. Heyette 10 farkı şirket vardı ama içersinde kirazı pazarlayan sadece biz vardık. Dönüşte Çin’den kiraz da getirdik. Ve bu kirazları hemen Kemalpaşa’daki üreticilerimize götürdük. Bu mevsimde kirazı görünce şaşırdılar tabi. Çiftçilerimiz kirazları incelediler. “Biz bunları yaparız, bizim yaptığımız kirazlar bunlar” dediler. 30 -32 kalibre, napolyon, ziraat 900 dediğimiz kirazlar. Çok rahat üretebiliriz dedi çiftçi ağabeylerimiz. Onlarla birlikte Nisan ayına hazırlık yapmaya başladık bile. Bizim asıl amacımız bunu belediye marifetiyle yapabilmek. Bizim en önemli projelerimizden birisi bu. 

NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI OLACAKSINIZ?
Vatandaşlarımız ne aday adaylığımda, ne adaylığımda ne de başkanlığımda benim ağzımdan hiç kimse için olumsuz bir şey duymayacak. Hiçbir zaman karşımdakini ötekileştirici, işte onlar bunu yaptı şunlar bunu yapmadı gibi kelimeler duymayacak. Bizim projelerimiz var. Biz daha iyisini yapmaya talibiz. O yüzden vatandaşlarımızın oylarını istiyoruz. Dolayısıyla yapmış olduğumuz seçim çalışmalarında da hep bu yöntemi uygulayacağız. Vatandaşlarımızın şu an birleştirici, bütünleştirici, pozitif düşüncelerimize ihtiyaçları var. Şeffaf bir yönetim uygulayacağız. Vatandaşın kafasında bir soru işareti olmaması gerekiyor. 

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: Ahmet, ÖZKEN, 'KEMALPAŞA, İÇİN, GELİYORUZ',
Yorumlar
Haber Yazılımı