Haber Detayı
03 Mart 2020 - Salı 20:56
 
AHMET ÖZKEN “AŞAĞIKIZILCA’DA Kİ ARAZİ KEMALPAŞA’DA YAŞAYAN İNSANLARIN HAKKIDIR”
Aşağıkızılca’da bulunan 32 dönümlük arazinin Gençlik ve Spor Bakanlığına olan tahsisinin kaldırılarak Kemalpaşa Belediyesi’ni geri alınması konusunda mecliste konuşan CHP Meclis Üyesi Ahmet Özken arazinin Kemalpaşa için çok değerli bir yer olduğunu, Kemalpaşa Belediye’nin burayı geri alması durumunda Kemalpaşa yararına kiraz işleme merkezi, spor tesisi gibi çok faydalı projeler yapılabileceğini söyledi.
SİYASET Haberi
AHMET ÖZKEN “AŞAĞIKIZILCA’DA Kİ ARAZİ KEMALPAŞA’DA YAŞAYAN İNSANLARIN HAKKIDIR”

Kemalpaşa Belediyesi Mart ayı meclis toplantısında konuşan Ahmet Özken meclisteki konuşmasında  “Aşağıkızılca’da bulunan 32 dönümlük araziyi 25 yıl önce ki muhtarımız muhtarlık kararıyla, Gençlik Spor Bakanlığına devretmiş. O zaman muhtarlıkların yetkisindeydi. Buraya 25 yıldan beri hiçbir şey yapılmamış. Burası gerçekten de kıymetli bir yer. 18 tane amatör takımımız var. Hepsi amatör liglerde mücadele ediyor. Ama Kemalpaşa’da bir 3.lig takımımız yok. Oraya güzel bir spor tesisi yapılabilir. İdman sahaları yapılabilir. Neden bizim de 3. Ligde bir takımımız olmasın. Bunu öteledikçe bu projeleri ötelemiş olacağız” dedi.

 

DOĞRU DÜRÜST BİR TESİSİMİZ YOK

Arazinin Kemalpaşa kirazı ile ilgili olarak kurutma, işleme ve soğuk hava tesisi projeleriyle değerlendirilebileceğinin de altını çizen Özken “Dünya üzerinde 2 Milyon 400 Bin ton kiraz rekoltesi var. Bunun 650 bin tonu Türkiye’de üretiliyor. Yani Türkiye kiraz üretiminde dünya birincisi. Maalesef bizim arkamızdan ikinci sırada gelen Şili 223 Bin tonla bizim 3/1’imiz kadar kiraz üreterek bizden 7 kat fazla para kazanıyor. Geçen sene Türkiye’nin kiraz satışından elde ettiği para 150 Milyon Dolar, Şili’nin elde ettiği para 1 Milyar 80 Milyon Dolar. Kemalpaşa  Kirazı bizim için neden önemli? Dünya kirazının 3’ü Kemalpaşa’da yetişiyor. Kuzey yarım kürenin ilk kirazı Kemalpaşa’da çıkıyor. Ve Türkiye’de yetişen 650 Bin ton kirazın yaklaşık 13’ü Kemalpaşa’da üretiliyor. Bizim doğru dürüst bir tesisimiz yok. Bu bizim utanç kaynağımız. Şu anda Ören’de kiraz alım yeri ile ilgili çok önemli bir proje başladı. İnşallah sezona yetişecek. Aynı şekilde Bağyurdu ve Yiğitler’de de çalışma yapılıyor.  Bizim acilen Aşağıkızılca’da ki bu araziyi değerlendirmemiz gerekiyor. Biz, bize ait olan bir yeri istiyoruz şu anda. Bize ait olan yer muhtar kararıyla 25 yıl önce verilmiş, bakanlık bir çivi bile çakmamış. Şu anda onu yazışmalara döktüğümüzde 6 ay 1 sene cevap gelmeyecek. Ya da bakanlık diyecek ki benim aklımda bir proje var, sonra yapacağım diye geçiştirecek. Biz burada hakkımız olan bir şeyi istiyoruz. Bunu ötelemenin bir anlamı yok. Burada işgalciler varmış. Ben gittim baktım. Orada zeytin, kiraz dikmişler. Bize ait olan yerde ürettiklerini satıp para kazanıyorlar. Burası tüm Kemalpaşa’da yaşayan insanların hakkıdır. Proje yapabileceğimiz bir yer burası ve biz bu yeri geri istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: AHMET, ÖZKEN, “AŞAĞIKIZILCA’DA, Kİ, ARAZİ, KEMALPAŞA’DA, YAŞAYAN, İNSANLARIN, HAKKIDIR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı