Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 10:47
 
ADİL DÜZEN, MASKELİ YAŞAM
Kemalpaşa Aktüel Dergisi Yazarı Arif Gemici Yazdı. "Adil Düzen, Maskeli Yaşam"
DİĞER Haberi
ADİL DÜZEN, MASKELİ YAŞAM

Covid19’un ortaya çıkmasından sonra yaşamımız değişti. Hem psikolojik, hem ekonomik, hem de kültürel alanlarda farklılıklar oluştu. İbadetimizi dahi sıkıntılı bir şekilde ifa ediyoruz. Camilerde sosyal mesafe ve hayatımızın her yönünde artık maskesiz bir yaşam mümkün görünmüyor. Böyle yaşamaya alışmalıyız. Mart ayından beri sokağa çıkmanın sınırlandırıldığı bir ortamda hayat şartları değişti. Bizleri yeni tedbirler almamız için zorlamaya başladı.

 

Bu virüs ortamı bize, kimsenin sömürülmediği, güçlünün güçsüzü ezmediği adil bir Dünya’ya ihtiyaç duyulduğunu tekrar hatırlattı. Adil bir paylaşıma ihtiyaç var Dünya da açlıktan ölen milyonlar var. Çocuklar ölüyor, tabi ki bunların ahı insanlığın mutlu olmasına engeldir. Sokaklara bir bakın tebessüm dolu bir yüz görebiliyor muyuz? Ekonomik şartla değişti artık kendi kendine yetebilen bir ülke olmanın, üretimin artırıldığı bir Dünya da müreffeh yaşamanın mümkün olacağı inancı her geçen gün daha da belirginleşiyor. Üretim seferberliğine ihtiyaç var. Korona virüsü bize herşeyden önce imanın gereği olan temizliği ve kendi kendimize yetebilmeyi öğretti.

 

Son zamanlarda dengeler değişti, altın döviz dengeleri değişti. İnsanımız karamsarlık içinde, yatırım durma noktasına geldi.

 

Küresel ölçekte yaşanan virüste ikinci dalga endişesi, küresel ekonomik göstergelerin aşağı yönlü revize edilmesi ve tırmanan ABD-Çin gerginliği “güvenli liman” olarak bilinen altına yarıyor. Altının onsunun 9 yıl sonra 1800 doların üzerine çıkmasıyla birlikte tarihi rekorunu her geçen gün yenileyen altının gramı, onsun 1815 dolar seviyesine gelmesiyle beraber tarihte ilk kez 400 lira sınırını da aştı. Bununla birlikte çeyrek altın 650, cumhuriyet altını da 2700 liraya kadar yükselerek tarihi rekorunu tazeledi.

 

Dövize gelince dolar 6,86’larda kuru ise 7,75’lerde seyrediyor. Bu da yatırımcıyı frenliyor. Borsa 119’lara çıktığı bir ortamda üretim Türkiye için kurtuluş reçetesidir. 
Kredi limitlerinin tavan yaptığı neredeyse ülke insanının tamamının kredi borcundan dolayı her şeyin ipotek altında olduğu bir ortamı yaşıyoruz. İnşallah ülkeyi yönetenlerle, milletimiz el ele vererek çıkış yolu olan üretim seferberliğine başlamamız olmazsa olmazımızdır, kaçınılmazdır. 

 

Kurban bayramı sonrası piyasaların açılması ve maskeli bir hayata alışmamız kaçınılmazdır ve dileğimizdir. Toplum olarak bu hayatı kabullenmemiz gerekmektedir.

 

Sağlık bakanımız Fahrettin Koca’yı tebrik ediyoruz. Bu süreci iyi yönetti. Ama daha başarılı olabilirdi, eksikler, geç müdahaleler ve kurumlar arası iletişim kopukluğu bakanı zor duruma düşürmüştür. Koca; net konuştu. Nişan törenleri, düğün törenleri, taziyeler, toplu taşıma araçları, sahiller, plajlar hala tehlikeli, asker uğurlamaları ve kalabalıklardan uzak durun dedi.

 

Vatandaşı kredi kartı kolaylığı sağlayan BDDK gelir beyan edemeyenlerin limiti 2bin TL’ye çıkarıldı. Kredi kart ödemesinde değişiklik yapıldı. 1300 TL olan limit 2 bin TL’ ye çıkarıldı. Asgari ödeme tutarı bir yıl içinde 3 kez ödenmeyen kredi kartlarının kullanıma kapatılmasının da 31 Aralık 2020’ye kadar uygulanabilecek, işte ekonomi ve halimiz bu.

 

Bu arada vatandaşların şikâyetleri dikkate alınarak 7 bankaya BDDK tarafından 204,6 Milyar lira ceza kesildi. 

 

Bu günlerde Ayasofya’nın müze değil cami olduğunu Ayasofya kararı milletimizi sevindirdi. Anayasa Mahkemesinin kararı tüm yurtta sevinçle karşılandı. Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kuruluşundan dolayı şükranlarımızı sunarız.

 

Korona ile birlikte bazı hizmetler aksama yapıyor buda vatandaşlarımızın duyarlı olmasına bağlıdır.

 

Havaların ısınması yaz aylarında tatil beldeleri dahi istenilen düzeyde olmadığı turizm şirketleri de büyük sıkıntılar yaşıyor. Tarım dasöylenecekleri önceki yazımızda belirtmiştik. İkinci el araçlar tavan yapmış durumda. Kurban bayramı dolayısıyla 9 günlük tatil iç turizmi hareketlendirse de vatandaşlar borçlu kredilerden dolayı son dönemde takibe düşen dosya sayısı bir hayli çoğaldı. 

 

İnşallah kurban bayramında Kurbancıların yüzü güler iç piyasada düğünlerle birlikte hareketlilik yaşanır diye ümit ediyoruz. Kendi kendimize yetebilen bir ülke olabilmek için üretim seferberliği şart olduğu bir kez daha Korona ile birlikte bize hissettirmiştir.
 

 

Sanayici borçlu, belediyeler borçlu, esnaf borçlu, çalışanlarımız borçlu sonuçta piyasa ekonomisi hareketli olması için üretim kaynaklarımız gözden geçirilmeli ve seferberlik ilan edilmelidir. Bu sebeple illerimizden bazılarında göç sebebiyle nüfus azalma göstermiş milletvekili sayılarında dahi değişikliğe gidilmiştir. YSK 5 ilin milletvekili sayısını yeniden belirledi. Türkiye istatistik kurumunun (TÜİK) 4 Şubat 2020 tarihi itibariyle Türkiye nüfusunu 83 milyon 154 bin 997 olarak açıklamasının ardından YSK’nın illerin milletvekili sayısını yeniden düzenlediği bildirildi. Yapılan milletvekili dağılımına göre Denizli, Tunceli ve Kırşehir’in milletvekili sayısı 1’er azaldı yani dağılıma göre Antalya’nın 1, İstanbul’un ise milletvekili sayısı 2 arttı. Yapılan hesaplamaya göre İstanbul’un artan milletvekili sayısı 1’inci ve 3 üncü bölgelere yansıtıldı. 

 

Türkiye otopark sorunu giderek artıyor. Sadece İstanbul da 2 milyon araca 567 otopark bulunuyor. Sokaklar, caddeler araçtan geçilmiyor. Acil müdahale de gecikmelerin başlıca sebebi yanlış park etmeler ve otopark sorunları bu yüzden itfaiye ve ambulanslar görevlerini yapamıyor hizmetler aksıyor. 

 

Tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını kutlar, İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.

 

Allah’a emanet olunuz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADİL, DÜZEN,, MASKELİ, YAŞAM,
Yorumlar
Haber Yazılımı