Haber Detayı
03 Kasım 2019 - Pazar 23:06
 
5. YÖRÜK ŞENLİĞİ'NE YOĞUN İLGİ
Kemalpaşa Yörükler Derneği, Kemalpaşa Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Kemalpaşa 5. Yörük Türkmen ve Yerel Tohum Takas şenliği yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
5. YÖRÜK ŞENLİĞİ'NE YOĞUN İLGİ

Şenlik, Kemalpaşa Atatürk Anıtı’nda yapılan Yörük âdetine özgü gelin alma töreni ile başladı. Kortej yürüyüşüyle devam eden etkinlik, Kemalpaşa Rekreasyon Alanı’nda sürdü. Şenliğe, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ayçil, 52 yörük derneğinin başkanları, çevre illerden gelen yörükler ve vatandaşlar katıldı.

 

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, geleneksel hale gelen şenliğin çok güzel bir adet olduğunu ifade ederek “Yörük Türkmen ve Yerel Tohum Takas Şenliği çok güzel bir adet. Biz, belediye olarak bu tür sivil toplum kuruluşlarının yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda daha büyük şenlikler, etkinlikler yapmayı diliyoruz. Sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu. Kemalpaşa Yörükler Derneği Başkanı Özcan Bulut ise Yörük kültüründen bahsederek, etkinliğin önemini vurguladı. Bulut, şöyle devam etti: “Bugün burada yerel tohumlarımızı takas edeceğiz. Halkımızın yerel tohumlarını kullanmaya teşvik edeceğiz. Biz Yörükler olarak her zaman Atatürk devrimlerine sahip çıkacağız.”

 

Kaynak: Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: 5., YÖRÜK, ŞENLİĞİ'NE, YOĞUN, İLGİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı